Przepisy wegańskie na każdą kieszeń

piątek, 25 października 2013

Syrop ze stewii

Stewia - naturalny, zdrowy zastępnik cukru. W internecie możecie znaleźć listę jej zalet oraz cudownych właściwości, które z pewnością zachęcą Was (tak jak niedawno mnie) do jej wypróbowania. Przy wszystkich jej korzyściach, ma zasadniczą (przynajmniej dla mnie) wadę - nie jest do końca smaczna... Posiada specyficzny, lekko goryczkowaty posmak, którego z niczym nie potrafię porównać, a który mnie od niej odstręcza (mam jednak nadzieję, że uda mi się w końcu do niego przyzwyczaić). Pewnie z tej przyczyny nie sprawdza się dobrze w napojach, czytałam jednak, że doskonale nadaje się do wypieków, co też planuję w najbliższym czasie sprawdzić, po czym zdać odpowiednią relację :)


Składniki:
Stewia (suszone liście) - 20 g
Woda - 300 ml


Wykonanie:
Stewię umieszczamy w zimnej wodzie i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu około 10 minut, wyłączamy i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie przecedzamy wywar i przelewamy otrzymany syrop do butelki. Przechowujemy w lodówce do kilku tygodni.

9 komentarzy:

  1. Bardzo oryginalny pomysł na syrop! Też nie przepadam za smakiem stewii, ale może kiedyś się przyzwyczaję ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam to samo odczucie, jesli chodzi o stewie. Probuje oswoic sie z jej smakiem, jedzac codziennie po troszeczku na czubku lyzeczki - mam nadzieje, ze w ten sposob sie oswoje:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. można zrobić z tego syrop? Ale bajer ;D Jestem na taaak <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny przepis, zapisuję i jak ususzę odpowiednią ilość liści na pewno wypróbuję :))

    OdpowiedzUsuń
  5. ja się raczę ostatnio xylitolem a przede mną próba stewii:)

    OdpowiedzUsuń
  6. a jak słodzenie takim syropem ma się do słodzenia zwyczajnym cukrem np. w cieście? Tzn. jakie są mniej więcej proporcje? Próbowałam ostatnio słodzić ciasta stewią, ale za chiny (Chiny? ;P) nie mogę złapać, ile tego dodawać, żeby było słodkie ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Zastępstwo/zamiennik a nie "zastępnik" :).

    OdpowiedzUsuń
  8. Jakiej konsystencji jest ten syrop? Jest gęsty jak typowe syropy czy raczej bardziej płynny?

    OdpowiedzUsuń