Przepisy wegańskie na każdą kieszeń

sobota, 14 grudnia 2013

Szarlotka jaglana

Szarlotka jest chyba najbardziej wdzięcznym ciastem. Nie dość, że można ją przyrządzić na tysiąc sposobów, to jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, by któreś z nich zakończyło się fiaskiem. Zawsze smakuje wybornie, zawsze mam na nią ochotę i nie raz sparzyłam sobie na niej język z niecierpliwości. Najfajniejsze jest w niej jednak to, że bez trudu można ją przygotować w lepszej, bo zdrowszej wersji. Na surowo bądź na spodzie jaglanym: bez mąki, tłuszczu, cukier zastępując garścią daktyl ;)


Składniki:


Spód jaglany
kasza jaglana - 1 szklanka
Banany - 2 sztuki
Skrobia ziemniaczana - 2 łyżki
Daktyle suszone - 50 g

Prażone jabłka
Jabłka - 1 kg
Daktyle suszone - 80 g
Cynamon - 3 łyżki
Kardamon - 1 łyżka

Płatki migdałowe - 50 g


Kaszę jaglaną wsypujemy do garnka i prażymy do momentu, aż w kuchni zacznie się roznosić przyjemny, orzechowy aromat. Następnie zalewamy ją dwiema szklankami wody, zagotowujemy i zmniejszamy ogień do minimum. Kiedy kasza wchłonie całą wodę, zdejmujemy ją z ognia, przykrywamy garnek przykrywką i zostawiamy na kilka minut. Daktyle drobno kroimy i zalewamy gorącą wodą, tak by się całe w nich zanurzyły.
Teraz zajmujemy się jabłkami.
Obieramy je ze skórki i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka razem z daktylami i prażymy ok. 10-15 minut, aż owoce staną się miękkie i zaczną się rozpadać. Dodajmy cynamon, kardamon po czym widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków rozdrabniamy jabłka, tak by powstała jednolita masa.
Do miski dodajemy kaszę jaglaną, rozciapane porządnie banany, skrobię i daktyle (ale bez wody w której się moczyły). Wszystko dokładnie mieszamy i tak przygotowaną masą wykładamy natłuszczoną tortownicę. Na wierzch masy jaglanej kładziemy uprażone jabłka, całość posypujemy płatkami migdałowymi. Pieczemy w 180 stopniach, jakieś 35-45 minut.

* może na zdjęciu tego nie widać, ale z wymienionych składników powstał naprawdę wysoki spód jaglany. Myślę nawet, że za wysoki dlatego następnym razem użyję do niego o połowę mniej kaszy.

12 komentarzy:

  1. Świetna, koniecznie muszę zrobić przed świętami, mam sporo jabłek:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciasto wygląda obłędnie :)
    Pozdrawiam i zapraszam serdecznie do mnie

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo mi się podoba ta wersja jaglanej szarlotki :-) Robiłam różne, były dobre, ale zawsze jakby czegoś brakowało... Ten przepis na pewno niedługo wykorzystam! :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. genialny przepis, spód musi być pychoowy. dodałam do zakładek, się zrobi na dniach ;]

    OdpowiedzUsuń
  5. Kasza jaglana bedzie jeszcze lepsza jeśli po uprażeniu zalejesz ją wrzą tkiem i odcedzisz nastepnie zalejesz ponownie wrzątkiem i ugotujesz. A jabłecznik oczywiście upieke :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam takie ciasta najbardziej na swiecie - dlaczego ludzie robia niezdrowe wypieki, skoro jest tak wiele cudownych przepisow, takich wlasnie jak ten:-) Az mnie w brzuchu kreci jak patrze na to zdjecie:-)

    OdpowiedzUsuń
  7. bardzo mi się podoba przepis na spód -świetne zastosowanie dla kaszy jaglanej :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Brzmi super, uwielbiam jaglaną pod każdą postacią :)

    OdpowiedzUsuń
  9. świetny blog! naprawdę, bardzo oryginalne i inspirujące przepisy, z niejednego na pewno skorzystam :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. upiekłam dziś :) jest wspaniała! nawet bez migdałów, których nie miałam... zmniejszyłam o połowę ilość kaszy i wyszedł fajny około centymetrowy spód. może od razu w przepisie zaproponuj tę mniejszą ilość? kasza smakuje delikatnie bananowo, świetnie przełamuje się z przyprawionym musem z jabłek...
    pozdrawiam ciepło i dziękuję za bardzo dobry przepis!

    OdpowiedzUsuń
  11. To chyba najprostszy przepis na bezglutenowy jabłecznik, jaki znalazłam.
    Koniecznie wypróbuję. Mam tylko pytanie: te jabłka, które wrzucamy do daktyli w wodzie przed zgnieceniem na jednolity mus wyciągamy z garnka z daktylami, tak? :)

    OdpowiedzUsuń